Сећај се заувек: Александар Тишма | Калеидоскоп културе 2024.
Поред изложбе „Употребе човека“, још једна изложба на Тишма павиљону осврће се на импозантно стваралаштво овог аутора. Откријте фактографску изложбу под називом „Сећај се заувек: Александар Тишма“ у Дистрикту у простору Мензе 13. и 14. септембра 2024. године. Изложбу можете погледати од среде до недеље од 10 до 14 и од 16 до 20 сати.
Реч ауторки:
„Знам ако будем писао да ће се то исплатити, само ако будем писао поштено – истину.” Тишмине речи залог су у првом реду свим Новосађанима. Но, Тишма је одавно надрастао просторе града у ком је провео највећи део свог живота и који је – бежећи из његових уских, непитомих, подозривих груди у од младости сањану Француску, Немачку, Швајцарску, па му се изнова враћајући – беспоштедно, непатворено, а у исти мах срчано и заљубљено мапирао у својој прози, уводећи га у светске библиотеке.
Александар Тишма, поуздани сведок новосадског јануара 1942. године.
Тишма, бескомпромисни хроничар крваве лапавице са новосадских улица постјануарских дана.
Мирјана Фрау Гардиновачки, ауторка изложбе
Документарно-мултимедијална изложба „Сећај се заувек: Александар Тишма“ представља омаж писцу чије је стваралаштво цењеније у Европи него код нас, тако да га с разлогом можемо назвати великим европским писцем.
Писац људских судбина и нељудских поступака, Тишма је својеврсним моралним колоритом описивао људске судбине, стављајући у фокус питање јесмо ли субјекти или објекти сопствених живота.
Стогодишњица од рођења Александра Тишме представља идеалан повод да се још једном осврнемо на његово импозантно стваралаштво и да се у име његовог града Новог Сада покушамо одужити за све ове године ћутања и занемаривање лика и дела аутора „Употребе човека“.
Милена Граовац, ауторка изложбе
Улаз је слободан.
Калеидоскоп културе као најзначајнија регионална уметничка смотра и најбољи европски тренд бренд, седми пут спаја светске звезде, великане српске уметности, ствараоце у успону и независну уметничку сцену.
Више информација о програму прочитајте на званичном сајту Калеидоскопа културе.