Изложба Цртеж као мисао | Калеидоскоп културе 2024.
Цртеж као мисао – изложба Петра Мирковића, Бориса Лукића, Тадије Јаничића и још шест уметника, биће отворена 6. септембра у објекту Радионица у Дистрикту, са почетком у 19 часова. Изложба је део богатог програма недеље примењене уметности, седмог Калеидоскопа културе у Новом Саду, а трајаће све до 11. септембра.
Групна изложба „Цртеж као мисао” представља радове 10 уметника који се доминантно изражавају у медију цртежа. Уметници који стварају у Дистрикту (Јаничић, Лукић, Мирковић) су се поставили у улогу кустоса и направили избор аутора. Радови на изложби нису тематски повезани већ је идеја управо да се прикаже диверзитет и распон могућности које овај медиј пружа.
Уметницима из Дистрикта ће се придружити Живко Грозданић Гера, Давор Громиловић, Емил Кадирић, Јасна Гулан Ружић, Милан Нешић, Драгана Б. Стефановић и Јован Тркуља.
Уметници:
Живко Грoздaнић Гера рођен 5. 2. 1957. у Вршцу. Завршио ликовну академију у Сарајеву 1983. године. 1992. године покренуо магазин КОШАВА у Вршцу, 1994. основао међународно Бијенале младих у Вршцу, директор Центра за савремену културу у Вршцу. Од 2005. године директор Музеја савремене уметности Војводине у Новом Саду. Излагао на преко 200 колективних и 50 самосталних изложби у Сарајеву, Новом Саду, Хвару, Лабину, Ријеци, Љубљани, Цетињу, Београду, Вршцу, Зрењанину, Дортмунду, Токију, Њујорку, Торонту, Хамилтону, Букурешту, Будимпешти, Санкт Петербургу, Монтреалу, Минхену, Мексику, Грацу, Сегедину, Темишвару, Суботици, Чачку, Никозији…
Борис Лукић је рођен 27. фебруара 1985. године у Сарајеву (Босна и Херцеговина) и живи у Новом Саду (Србија) од 1998. године. Дипломирао је на Академији уметности у Новом Саду 2007. године, а магистрирао 2015. године, са специјализацијом у сликарству. Лукић је постао члан УЛУС-а (Удружење ликовних уметника Србије) 2008. године, након дипломирања на Академији уметности у Новом Саду 2007. године.
Тадија Јаничић је рођен 1980. године у Никшићу. Дипломирао је на основним и мастер студијама на Академији ликовних уметности у Новом Саду у класи професора Милана Блануше. Излагао је своје радове од 2003. године на више од 30 самосталних и групних изложби у Србији, Токију, Осаки, Лондону, Лос Анђелесу, Берлину, Паризу, Санкт Петербургу, Женеви, Бечу, Будимпешти, Бриселу и Риму. Његове слике су део сталне поставке Музеја савремене уметности у Новом Саду, збирке Теленор и бројних приватних колекција широм света. Добитник је више сликарских награда.
Петар Мирковић, рођен 1978. у Новом Саду. Дипломирао на Академији уметности у Новом Саду на одсеку за вајарство 2002. Излагао на многобројним групним и самосталним изложбама… Беч, Београд, Берлин, Копенхаген, Лондон, Париз, Рим, Лос Анђелес… на артфаир-овима, Њујорк, Мајами, Пекинг, Лондон, Базел, Чикаго, Париз… Артист ин резиденце програми: Културконтакт и Арт Фаланкс, Беч. Добитник Хенкел Арт Авард за модерни цртеж 2005. и награде за цртеж Владимир Величковић 2017. Радови у јавном простору: Олимпијски сат, Теразије, Београд 2012. Живи и ради на релацији Нови Сад – Беч.
Калеидоскоп културе као најзначајнија регионална уметничка смотра и најбољи европски тренд бренд, седми пут спаја светске звезде, великане српске уметности, ствараоце у успону и независну уметничку сцену.
Више информација о програму прочитајте на званичном сајту Калеидоскопа културе.