Ревизија колекције Галерије Матице српске

Нова стална поставка Ревизија колекције Галерије Матице српске, отворена је 26. октобра, на дан када је Галерија Матице српске обележила 177 година постојања.

Поставку можете обићи на првом и другом спрату ГМС, а радно време је од уторка до четвртка од 10 до 20 сати, петком од 10 до 22 сата (бесплатан улаз) и викендом од 10 до 18 сати.

Од отварања Музеја Матице српске за јавност 1933. године све поставке приказивале су одабрана дела у хронолошком следу. Када се Галерија Матице српске преселила у сопствену зграду 1958. године, уметничка дела у сталној поставци била су приказана по вековима, који су били подељени по спратовима и тако је остало све до поставки које су интензивније почеле да се мењају почетком 21. века. Обележавање јубилеја 175 година трајања Галерије било је повод за бројне активности на обради, попуњавању и валоризацији фонда, а паралелно са тим заокружили смо писање биографије установе у монографији Понос нације. 175 година од оснивања Галерије Матице српске са анализом свих њених особености. То нам је пружило основу да нову сталну поставку осмислимо на другачијим основама, не као хронолошки приказ развоја националне ликовне уметности, већ кроз анализу тема, феномена и актуелних тумачења.

Сам наслов Ревизија колекције Галерије Матице српске има двојако значење. Са једне стране наслов указује на обавезу да после 175 година постојања извршимо ревизију колекције и сагледамо њене вредности очима савременог доба. Истовремено, желели смо да укажемо на своју визију Галерије у 21. веку као активног модерног музеја који својом сталном поставком постаје платформа за дијалог. Стога је ово Ревизија колекције и Визија нове улоге Галерије Матице српске у новом циклусу историјског развоја који нас води ка јубилеју 200 година од оснивања.

Нова стална поставка је подељена у седам модула. Како бисмо улогу и место Галерија Матице српске представили публици, осмишљен је модул Идентитет колекције, који кроз Биографију установе, Пулс колекције, Ризницу и Кабинет реткости, одговара на питање зашто је Галерија Матице српске јединствена у историји српске културе. Кроз други модул Хронологија српске уметности представљен је развој српске уметности од 16. до 20. века, док трећи модул Трансформабилност уметности нуди нове начине разумевања уметности кроз различите медије. Нова стална поставка представља одабране савремене теме кроз модуле Уточишта: Човек и окружење, Табу: Тело и ум и Ужитак: Ритуали и навике који приказују особености и домете српске ликовне уметности, њеном месту у ширем европском контексту и њеном огледању у савременом тренутку. Новина у поставци је модул Скулптофилија посвећен скулптури, који указује на место вајарских радова у колекцији Галерије Матице српске. У новој сталној поставци своје место ће пронаћи и најмлађи посетиоци у Дечјој соби међу сликама детињства, док посебно место заузима и Соба за препуштање уметности као простор усмерен на праћење актуелних тема и музејских пракси, али и могућност уживања публике у препуштању уметности.

Реализација нове сталне поставке резултат је заједничког тимског рада кустоса и конзерватора Галерије Матице српске, док је у делу везаном са скулптуру стручну помоћ пружио академик Мрђан Бајић. Поставка обухвата 450 уметничких дела из колекције ГМС која су настајала у периоду од 16. до 21. века, а потписују их 160 различитих аутора. Једно дело скулпторке Олге Јеврић позајмљено је из Куће легата у Београду, а три дела из приватног власништва. Рецензенти нове сталне поставке су историчари уметности проф. др Симона Чупић и проф. др Никола Крстовић са Катедре за историју уметности Филозофског факултета у Београду, а стручни саветник је проф. др Сандро Дебоно, музејски мислилац и професор на Универзитету у Валети, Малта.

Реализацију пројекта адаптације изложбених сала и формирања поставке Ревизија колекције Галерије Матице српске омогућило је Министарство културе Републике Србије.

Фото: Архива Галерије Матице српске

  • 00

    days

  • 00

    hours

  • 00

    minutes

  • 00

    seconds

Date

28. Јан 2025.

Location

Галерија Матице српске
Трг галерија 1, Нови Сад
Category