68. godišnja izložba SULUV-a
U prostoru Ateljea 61, u novosadskom Distriktu, otvorena je 68. godišnja izložba Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine i možete je pogledati do kraja godine
Presek godišnjeg stvaralaštva umetnika koji deluju i ostvaruju svoje umetničke prakse u regionu Vojvodine, moguće je pogledati svakog radnog dana od 9 do 16 časova.
Današnjem društvu je umetnost itekako potrebna.
U nedavno pročitanom tekstu, autor Boris Jašović piše o istaknutim članovima tzv. Frankfurtovske filozofske škole (Nojman, Horkhajmer, Adorno, From, Markuze) koji su još tridesetih godina, poput njihovog savremenika Orvela, anticipirali neke odlučujuće osobenosti današnjeg sveta. U svojim spisima upozoravali su na moć nekakve imaginarne globalne države i njene namere da proizvodi strahove od ratova, bolesti, recesija i njima se hrani, otkidajući digitalnim zubima komad po komad naše privatnosti. U pitanju je totalitarizam koji Nojman poistovećuje s proizvođenjem strahova koje politička vlast obilato koristi da bi ljude najpre učinila bespomoćnim, a zatim na manipulativan način povezivala i činila sigurnim! Zvuči poznato, zar ne? Ne prepoznajemo li u ovim pretpostavkama našu današnju stvarnost?
A takvoj stvarnosti se moramo suprotstaviti. Umetnost pogotovo. To suprotstavljanje je, uostalom, imanentno umetnosti. Danas je, kada više nema prevladavajućih koncepata, kada biće umetnosti čini bezbroj najrazličitijih kreacija – umetnost još uvek ima moć: stvaralaštvo se konfrontira destrukciji a ta konfrontacija posmatraču smislenog umetničkog dela pruža uverenje da je moguće prevladavnje osećanja epohalne krize, da je još uvek moguće popraviti a možda i preokrenuti svet, da je moguće iznaći modus vivendi…
Sava Stepanov (izvod iz teksta 68. Godišnja izložba članova SULUV)