Bio Awaking | Kaleidoskop kulture 2024.

Nedelja vizuelne umetnosti u okviru Kaleidoskopa kulture donosi uzbudljiv program radionica i izložbi koji će vas uvesti u svet inovativne bio umetnosti i biotehnologije. Ove aktivnosti pružiće posetiocima jedinstvenu priliku da učestvuju u interaktivnim radionicama, steknu nova znanja o biotehnološkim tehnikama i istraže granice između umetnosti i nauke.

Od 20. septembra do 4. oktobra, prostorije SKUP-a (objekat Radionica) u Distriktu postaju centar za bio art, sa radovima međunarodno priznatih umetnika Zorana Srdića Janežiča i dr Margerite Pevere. Njihove instalacije će otvoriti nove perspektive o vezi između živih sistema i umetničkog stvaralaštva.

Pored izložbi, tu je i Mobilna laboratorija BioTehna koja donosi niz radionica za sve zainteresovane, bilo da ste početnik ili iskusni istraživač. Učesnici će imati priliku da eksperimentišu sa biološkim inženjeringom, nauče tehnike in vitro kulture ćelija i istraže teme poput zdravlja životne sredine kroz analize zemljišta.

Radionice će biti vođene stručnjacima poput Gjina Šutića, Kristijana Tkaleca i dr Margerite Pevere, pružajući uvid u najsavremenije biotehnološke metode koje povezuju nauku i umetnost.

PRIJAVE NA RADIONICE SU OBAVEZNE PUTEM LINKA.

PROGRAM RADIONICA

Uvod u rad u BioLab-u (uradi sam i profesionalna podešavanja)

Subota 21. september

16:00-17:00 i 18:00-19:00

Subota 28. september

17:00-18:00

Trajanje radionice: 60 min

Radionicu vode Kristijan Tkalec (Kersnikova institut) i Gjino Šutić (Univerzalni istraživački institut – UR Institut)

Koje su razlike između biološkog inženjerstva i avangardne umetnosti?

Da li ih ima uopšte,  ili možemo da spojimo te dve stvari u kreativni lonac za stapanje neizmernih mogućnosti?

Pridružite nam se i saznajte tokom interaktivnog vođenja u svet biološke umetnosti i njenu kolevku – biolab.

Tokom interaktivnog vođenja, učesnici će steći uvid u najsavremenije biotehnološke laboratorije koje se koriste za istraživanje nauke i umetnosti, upoznati se sa komercijalnom opremom koja se koristi kao i njenim „uradi sam” alternativama. Istražićemo laboratorijsko okruženje i primere studija slučaja tehnički naprednih BioArt dela proizvedenih u BiroTehna/Kersnikova institutu (SIo) i Institutu UR (HR). Interaktivno iskustvo će biti završeno praktičnim uvođenjem u tehnike molekularne biologije koje se najčešće koriste u genetskoj analizi i modifikaciji.

Negovanje života: praktično iskustvo ćelijske kulture

Ponedeljak 23. septembar

11:00 – 11:40; 12:00 – 12:40 i 17:00 – 17:40; 18:00 – 18:40

Utorak 24. septembar

11:00 – 11:40; 12:00 – 12:40 i 17:00 – 17:40; 18:00 – 18:40

Trajanje radionice: 40 min

Radionicu vodi Kristijan Tkalec (Keršnjikova institut)

U ovoj praktičnoj radionici, učesnici će steći sveobuhvatno razumevanje rukovanja i rada sa ćelijama sisara. Pokrićemo sve, od osnovne opreme i laboratorijskih uslova do zamršenosti aseptičke tehnike, sejanja ćelija, podešavanja kulture, održivosti ćelija, rasta, održavanja i rešavanja problema. Osim praktičnih aspekata, ući ćemo u osnovne principe ćelijske kulture, uključujući terminologiju, osnovnu ćelijsku biologiju i zahteve rasta. Pored toga, istražićemo potencijalne primene biomedija u umetničkom kontekstu.

Uvod u in vitro tehnike (ćelije i tkiva kao biomaterijal) za umetnost i dizajn

Četvrtak 26. septembar

18:00 – 21:00

Trajanje radionice: 180 min

Radionicu vode Gjino Šutić (Univerzalni istraživački institut – UR Institut) i Margerita Pevere

Gjino Šutić (biotehnolog i veteran BioArta) i Marherita Pevere (umetnica i istraživač), ponudiće praktičnu i teorijsku radionicu o in vitro tehnikama za žive ćelije i tkiva u bioumetnosti i u bio – „uradi sam”. Učesnici će naučiti kako da izdvoje žive ćelije iz tkiva sisara i kultivišu ih – da eksperimentišu sa proizvodnjom tkiva i biomaterijala, ili da se raspitaju o inženjerstvu organa, biorobotici i izradi prototipova. Radioničarske „gerilske“ tehnike i tehnike „hakovanja“ imaju za cilj da istaknu principe rada u laboratoriji i podstaknu svesno razumevanje biotehnologije u kontekstu današnjih izazova. Učesnici su zatim pozvani da osmisle sopstvene koncepte i izlože ih kao postere u galeriji.

Zdravlje životne sredine – zemljište (uradi sam nauka/nauka o građanima)

Petak 27. septembar

18:00 – 19:00

Trajanje radionice: 60 min

Radionicu vode Gjino Šutić i Filip Grgurević (Univerzalni istraživački institut – UR Institut)

U ovoj praktičnoj radionici učesnici će steći praktičan uvid u nevidljive misterije tla i parametre vezane za njegovo zdravlje.

Kako možemo da uradimo hemijsku analizu zemljišta koristeći svakodnevne predmete za domaćinstvo?

Kako možemo analizirati mikrobiome tla i dati vidljivost nevidljivim mikroorganizmima tla kod kuće?

Kako možemo poboljšati zdravlje tla?

Pridružite nam se i saznajte..

Radionica je zasnovana na radnoj svesci „Uroni u svet nauke o građanima” koju su izradili autori radionice (kofinansira Erazmus+ projekat Dive in)

FunGArt – od izolacije i manipulacije do inspiracije i instalacije

Sreda 2. oktobar 

18:00 – 20:00

Petak 4. oktobar 

18:00 – 20:00

Trajanje radionice: 120 min

Radionicu vodi Milana Rakić mikolog i mikrobiolog.

Učesnici će izolovati i manipulisati gljivičnim kulturama, kao i plodnim telima gljiva, koristeći ih kao inspiraciju za stvaranje jedinstvenih umetničkih dela. Radionica obuhvata postavku ovih kreacija, pretvarajući naučno istraživanje u umetnički izraz. FunGArt će ponuditi praktično iskustvo koje redefiniše gljive kao alat za učenje i umetničko eksperimentisanje.

OKRUGLI STO SA UMETNICIMA

Subota 28. september

18:00 – 19:00

Trajanje razgovora: 60 min

Moderator: Sonja Jankov

Umetnici: Zoran Srdić Janežič, Dr Margerita Pevere, Karolina Žinevič

Okrugli sto sa umetnicima, okuplja Karolinu Žinevič, umetnicu, istraživačicu i edukatorku iz Berlina, poznatu po svom istraživanju žive materije i biotehnologije koja pomera granice u različitim kontekstima. Dr Margerita Pevere, umetnica i istraživačica, izaziva društvene tabue kroz svoja potresna ispitivanja smrti, seksa i ranjivosti. Zoran Srdić Janežić, vajar i intermedijalni umetnik iz Slovenije, inovira animatronikom i biotehnologijom, besprekorno spajajući mehaničke i biološke elemente u svojim zadivljujućim umetničkim delima. Zajedno, ovi umetnici provociraju razmišljanje, postavljaju pitanja poput – zašto se biomaterijali koriste kao mediji i inspirišu dijalog na raskrsnici umetnosti, nauke i tehnologije.

Kaleidoskop kulture kao najznačajnija regionalna umetnička smotra i najbolji evropski trend brend, sedmi put spaja svetske zvezde, velikane srpske umetnosti, stvaraoce u usponu, lokalnu i nacionalnu scenu.

The event is finished.