Otvaranje izložbe Budućnost sećanja / Od Racije do Aušvica
Nakon izložbe „Ester – grafička novela u edukaciji o Holokaustu”, koja je realizovana u Kulturnoj stanici Svilara, selimo se na Kej žrtava racije gde se nalazi jedan od simbola Novog Sada – četiri metra visoka bronzana kompozicija „Porodica”, delo vajara Jovana Soldatovića.
Terraforming će 26. juna u 18 časova na ovom mestu predstaviti javnu postavku pod nazivom „Budućnost sećanja – Od Racije do Aušvica” kroz koju ćemo se upoznati sa nekim od trendova i izazova evropske i srpske kulture sećanja. Izložba će biti postavljena do 17. jula.
Kultura sećanja može da se zloupotrebi u svrhu rasplamsavanja nacionalizma i održavanja straha i mržnje. Istinska, iskrena i hrabra kultura sećanja se bavi prošlošću na način koji sa pijetetom čuva sećanje na žrtve, ali istovremeno promoviše građanska i ljudska prava, pluralizam i kritičko mišljenje, odnosno one demokratske i društvene vrednosti na koje upravo ovi strašni zločini iz prošlosti upozoravaju da smo, i kao društvo i kao pojedinci, lično odgovorni da aktivno negujemo, jačamo i branimo.
Izložba „Budućnost sećanja – od Racije do Aušvica” govori s jedne strane o zajedničkoj kulturi sećanja, onoj koja se kao civilizacijska vrednost neguje od Norveškog Falstada do Nju Hejvena u SAD-u, od memorijalnog muzeja u Aušvicu, Arolsen Arhiva u Nemačkoj, do Muzeja Holokausta u Budimpešti, i mnogim drugim mestima širom sveta, gde sa pijetetom i poštovanjem mladi uče o stradanjima Jevreja i Srba u Novosadskoj raciji ili sudbini srpskih seljaka sa Kozare.
Sa druge strane, izložba pokreće pitanje naše odgovornosti da oblikujemo i negujemo sopstvenu kulturu sećanja. Da li smo i mi deo istorije našeg grada?
Izložba je deo programa „Od Racije do Aušvica – Novi Sad grad kulture sećanja” koji Teraforming organizuje sa partnerima iz Novog Sada i nizom partnerskih organizacija širom Evrope. Više informacija na www.terraforming.org.
Događaj je pristupačan osobama sa fizičkim invaliditetom.
FOTO: Teraforming