Sveti Nikola izložba Umetnost u migracijama

Миграције у уметности, уметност миграција

Изложба „Миграције у уметности, уметности миграција” полако се ближи крају. Искористите последњих десет дана изложбе да је посетите, али и последње две суботе (23. и 30. април) за ауторска вођења!

Ауторски тим изложбе, који чине Лука Кулић, конзерватор, мср Јелена Огњановић, кустос и мр Данило Вуксановић, програмски директор и виши конзерватор, ће наредне две суботе водити кроз изложбу у два термина, у 13.00 и 17.00 сати.

Галерија Матице српске поставља 18. фебруара у 19 часова изложбу српских и европских уметника која у први план доводи уметност усмерену на пропитивање историјског и савременог смисла сеоба.  Слике ће у Европску престоницу културе допутовати из великих националних и европских уметничких галерија и музеја како бисмо отворили простор не само за уживање, већ и за дебату и размену мишљења о горућим питањима садашњице.

Проверени тим једне од водећих националних установа културе, Галерије Матице српске, препознао је потребу да сагледа феномен миграција, како са позиције савремене уметности, тако и из угла уметности прошлости, и то на локалном и глобалном нивоу. Постављајући уметност различитих епоха и са различитих простора у један контекст, изложба „Миграције у уметности, уметности миграција” биће подстицај како за локалну заједницу, тако и за све посетиоце Новог Сада у години титуле Европске престонице културе, да преиспитају своје ставове о миграцијама кроз језик уметности.

Главна идеја ове галерије као „критичког музеја” јесте да, у времену актуелне светске миграционе кризе, покуша да посматра, испитује и разуме феномен миграција који погађа становништво и покреће многа етичка и културолошка питања. Догађај у центар пажње доводи оно што се данас назива миграторна естетика и обухвата три целине, усмерене на различите аспекте сеоба. Изложба ће се најпре позабавити одразом балканских миграција и њених ефеката на Србију у националној уметности. Историјски, социолошки и политички аспекти Велике сеобе Срба из 17. столећа биће посматрани из савременог угла и смештени у контекст глобалних токова, отварајући низ нових  наратива који у прошлости нису адекватно или нису уопште обрађени. Наравно, локални контекст се не може разумети без узимања у обзир ширих миграција у историји европске и светске уметности.  Овај сегмент мапираће значајне уметнике и уметничке појаве у европској уметности који су резултат сталних историјских сеоба појединаца, као подсетник на феномен који је у значајној мери утицао и обликовао Европу и европску културу какву данас познајемо.

У последње време актуелност ове друштвене појаве прераста и оснажује изузетну платформу за нове уметничке феномене и поступке. Дела савремене уметности која ће бити изложена обилују многим покушајима да се на критички начин означи, протумачи и на прави начин упути у комплексан проблем социјалног феномена актуелне мигрантске кризе. Различите врсте пратећег програма – предавања, разговори са уметницима, дебате, радионице и конференције намењене су публици најразличитијих интересовања.

За отварање изложбе улазнице се не наплаћују.

Осталих дана важе следећа правила:

Улазнице се купују у ГМС продавници. Улазница подразумева посету Сталној поставци и повременим изложбама и важи за само један улазак у Галерију Матице српске.

Цене улазница:

Редовна улазница – 200 динара
Повлашћена улазница – 100 динара (студенти, грађани преко 60 година)
Појединачна улазница са кустоским вођењем – 1.000 динара
Групна улазница – 100 динара по особи, без кустоског вођења
– 100 динара по особи, за школске групе са кустоским вођењем
– 200 динара по особи, са кустоским вођењем на српском језику
– 300 динара по особи, са кустоским вођењем на енглеском језику
Породична улазница (3 и више чланова) – 300 динара
Креативне радионице за децу суботом – 150 динара

Слободан улаз

Петком за све индивидуалне посете

Уторком за родитеље са бебама

Деца до 18 година

Персонални асистенти у пратњи особа са инвалидитетом

Чланови Клуба пријатеља ГМС

Чланови Међународног комитета музеја ИЦОМ (са уплаћеном чланарином за текућу годину)

Чланови Музејског друштва Србије (са уплаћеном чланарином за текућу годину)

Новинари (са важећим акредитацијама)

Чланови УЛУС-а (са важећим акредитацијама)

Информације о улазницама и продаји: +381 21 4899 013

Догађај је приступачан особама са физичким инвалидитетом.

Tags:

Date

18. Фебруар 2022.
Expired!

Time

19:00

Location

Галерија Матице српске
Трг галерија 1, Нови Сад

Organizer

Галерија Матице српске
Website
https://www.galerijamaticesrpske.rs/