From Zero to One
Изложба „From Zero to One” биће отворена 14. октобра у Хипермаркету „Mercator”, у оквиру програма Калеидоскоп културе.
У серији радова „From Zero to One“ примарни циљ је визуелно истраживање ликовно-естетског потенцијала предмета који су одбачени или су изгубили своју првобитну функцију, те који се модификују и конструишу у композиције у складу са излагачким простором.
Питање потрошности продукта у конзумеристичком друштву транспонује се у стваралачки процес који кроз уметничку праксу преиспитује уметнички производ, односно његов данашњи изглед, функцију, интерактивност са публиком и рок трајања његове изградње.
Прва фаза пројекта је уочавање ликовног потенцијала предмета, који на основу боје, форме, димензије, чине сегмент ликовне композиције која је променљива, произвољна у односу на простор или површину на којој се гради.
Друга фаза је уочавање количине и сличности бојених предмета, затим и уочавање фабричких грешака у штампи и производњи. Тако настају колекције у колекцији, односно подкатегорије предмета који су истих боја, по истом принципу произведени, односно из исте серијске производње, али са уочљивим варијацијама. На основу тога и формирам следећу фазу.
Очитавање шифре боје сваког предмета, сам предмет постаје ознака-носилац боје, која се користи у настанку нових варијација. Скенирањем боје предмета, добија се шифра боје, која се штампа на више штампарских апарата. Сваки апарат, истом командом даје другачији продукт, у зависности од свог стања, квалитета боје и самог квалитета машине. Тиме, публика учествује у проширењу колекције тако што скенира жељену боју (са принетим предметом ка сензору), а штампачи изврше штампу те боје. У овој фази, аналогно пролази кроз дигитално, те даје опет аналогни узорак боје као верификација варијабли дигиталне штампе и серијских тиража. На овај начин, услед несавршености сензора и опреме за штампање, нова боја увек одступа од првобитне (макар и у готово једва видљивим променама), тако да се вишеструким понављањем поступка сваки пут добија другачији резултат, удаљавајући се од првобитног бојеног узорка. Сваки предмет који је у колекцији, осим што представља јединичну вредност у композицији, такође може бити и узорак којим се реализује експеримент умножавања или приказивања нових боја на основу већ постојећих.
У зависности од самог простора одређује се и количина радова, део колекције, који би био изложен и који би градио зидну композицију која би могла служити и као узорак за интерактивни део рада који се састоји од сензора за боју, микро рачунар као и штампаче који би током изложбе радили и продуквали нове радове, узорке.
Догађај је приступачан особама са физичким инвалидитетом.
Партнер недеље визуелне уметности је ДДОР осигурање.
Фото: Промо