Изложба – Алтернативна Цуца Сокић: цртежи

Изложба Алтернативна Цуца Сокић: цртежи, поводом 110 година од рођења уметнице, биће свечано отворена 22. новембра у Спомен-збирци Павла Бељанског, са почетком у 19 часова. Изложба се реализује у сарадњи са Народном библиотеком Србије, а заинтересовани посетиоци је могу посетити све до 2. фебруара 2025. године.

Ауторке изложбе су мр Милана Квас, музејска саветница и Горана Стевановић, библиотекар саветник.

Изложба је настала као заједнички пројекат Спомен-збирке Павла Бељанског и Народне библиотеке Србије са идејом да се јавности прикажу до сада у највећем броју непознати радови Љубице Цуце Сокић, који су настајали паралелно са њеним сликарским остварењима. Ауторке изложбе су мр Милана Квас, музејски саветник и управница Спомен-збирке Павла Бељанског, и Горана Стевановић, библиотекар саветник за Графички фонд и Уметничку збирку Народне библиотеке Србије.

Реч је о избору 182 цртежа на основу вредног поклона од породице Гаталовић која је Спомен-збирци Павла Бељанског и Народној библиотеци Србије поклонила преко 800 радова на папиру Љубице Цуце Сокић. Ови цртежи представљају драгоцен студијски материјал, значајан за изучавање целокупног опуса уметнице. Циљ организовања изложбе је да из новог угла прикаже њену изузетну стваралачку личност, као и да изрази захвалност породици Гаталовић која је кроз континуирано и дугододишње даривање дела Љубице Сокић обема установама, допринела чувању, изучавању и промовисању вредности националне културне баштине.

 

Поставка радова из Спомен-збирке Павла Бељанског заснива се на циклусу „Шаљиви цртежи“ који открива богатство стваралачких преокупација Цуце Сокић важних за изучавање њеног целокупног, комплексног стваралаштва. Избор од 86 дела из овог циклуса насталих од краја педесетих до средине седамдесетих година 20. века показује склоност уметнице ка концептуалном и ликовном експериментисању. Наративни, богате имагинације, најзанимљивији цртежи из овог циклуса односе се на портрете, актове, фигуре и фигуралне композиције који показују додирне тачке са тадашњим појавама фантастике и надреалистичких поетика као видовима нове фигурације, односно нове предметности у националним и међународним оквирима.

Избор из Народне библиотеке Србије обухвата 90 радова на папиру, цртеже у скицен блоковима из периода педесетих до раних осамдесетих година 20. века, као и часописе Невен и Графис који су чинили инспиративне одреднице за настанак појединих илустрација. Већи део графичког материјала сачињавају припремни радови, скице, пробе, вежбе и идејна решења као основа за будуће уметничке пројекте. Свет природе постаје упориште са кога се уметница отискује у поље слободних ликовних визура, док радови из других група мотива функционишу као стилске вежбе у којима мали визуелни кадрови пружају увид у камеран и личан приступ. Цртежи су систематизовани у тематске целине које обухватају анималистичке мотиве, женске, мушке и дечје портрете и фигуре, као и историјске костиме.

Објављивање каталога и реализацију изложбе омогућили су Министарство културе Републике Србије и Покрајински секретаријат за културу, јавно

информисање и односе с верским заједницама.

Пратећи програм:

Четвртак, 28. новембар 2024, 19 часова:

Легенде о Цуци: Душан Оташевић и Слободан Шијан

 

Четвртак, 5. децембар2024, 19 часова:

Мр Милана Квас и Горана Стевановић, Ауторско вођење кроз поставку изложбе

 

Четвртак, 12. децембар 2024, 19 часова:

Мр Милана Квас и Горана Стевановић, Ауторско вођење кроз поставку изложбе (са тумачењем на знаковном језику)

 

Четвртак, 26. децембар 2024, 19 часова:

Мр Милана Квас и Горана Стевановић, Ауторско вођење кроз поставку изложбе

 

Четвртак, 16. јануар 2025, 19 часова:

Др Миомир Гаталовић, О Цуци Сокић из породичног угла

 

Четвртак, 23. јануар 2025, 19 часова:

Мр Милана Квас и Горана Стевановић, Ауторско вођење кроз поставку изложбе

 

Четвртак, 30. јануар 2025, 19 часова:

Жаклина Ратковић, Свет цртежа Љубице Цуце Сокић

  • 00

    days

  • 00

    hours

  • 00

    minutes

  • 00

    seconds

Date

24. Децембар 2024.

Location

Спомен-збирка Павља Бељанског
Трг Галерија 2, Нови Сад
Website
https://beljanskimuseum.rs/