Изложба Милош Бајић: Сан о слободи

Изложба Милош Бајић: Сан о слободи отворена је за посетиоце од 6. децембра 2024. до 2. фебруара 2025. године у Галерији Матице српске.

Бројна историјска превирања 20. века обликовала су необичан живот Милоша Бајића. Иако су га пратиле бројне трагедије и тешки тренуци, уметник је из тих околности црпео снагу и мотивацију за сталну борбу. У детињству је преживео губитак родитеља и прогонство, а у младости страхоте концентрационих логора. Упркос томе, његов уметнички опус представљао је значајан искорак изван постављених оквира југословенске уметности.

Милош Бајић је сањао о слободи током заточеништва у концентрационим логорима Бањица, Маутхаузен и Ебензее. Кроз уметничко изражавање покушавао је да се ослободи трауматичних догађаја и призора. После рата наставио је борбу против политичког утицаја на ликовно стваралаштво, као члан уметничких покрета „Самостални” и „Децембарска група,” заједно са уметницима попут Лазара Вујаклије, Лазара Возаревића, Миодрага Б. Протића и Стојана Ћелића. Његова професорка, сликарка Бета Вукановић, често га је називала „тај бунтовник,” указујући на његову друштвену ангажованост и незадовољство политичким приликама.

Ипак, његов уметнички опус није обележен искључиво мрачним темама боравка у логору. Милош Бајић остаје уписан у српској уметности као наш први апстрактни сликар, који је до апстрактног израза дошао педесетих година прошлог века. Боравак у Паризу додатно је проширио његове видике, помогавши му да превазиђе трауме из логора и достигне аутентичан сликарски израз. Његово одбијање да се помири са судбином довело га је до великог уметничког успеха упркос тешким околностима. Један од циљева изложбе је да инспирише свест о могућности промене друштвених околности кроз пробуђену жељу за слободом.

На изложби ће бити представљен животни и уметнички развојни пут Милоша Бајића кроз бројна дела, са посебним акцентом на цртеже настале током његовог заточеништва у Маутхаузену, једном од најсвирепијих концентрационих логора, као и на слике које су настале након ослобођења. Концепт изложбе повезује трагичну судбину Бајићевих ратних година са његовим апстрактним радовима, који симболизују освајање сликарских слобода.

Изложба обухвата преко стотину радова из различитих музејских збирки: Народног музеја Србије, Музеја савремене уметности у Београду, Војног музеја, Задужбине Бранка Ћопића при Српској академији наука и уметности, Савремене галерије у Суботици, Савремене галерије уметничке колоније Ечка у Зрењанину, Галерије ликовне уметности – поклон збирке Рајка Мамузића, Галерије Рима и Основне школе „Никола Тесла” у Бачкој Тополи. Поред дела из музејских збирки, изложени су и бројни радови из приватних колекција наследника Милоша Бајића.

Током трајања изложбе, која ће трајати до 2. фебруара 2025. године, реализоваће се богат пратећи програм у виду различитих предавања, кустоских вођења и филмских пројекција сваког петка у 19.00 часова. Детаље о пратећем програму можете пратити на званичном сајту и друштвеним мрежама Галерије Матице српске.

Кустос изложбе је Лука Кулић, уметнички директор Галерије Матице српске. Значајан допринос припреми и реализацији изложбе дало је Одељење за конзервацију и рестаурацију Галерије. Реализацију изложбе и каталога омогућили су Министарство културе Републике Србије и Покрајинска влада Војводине. Посебну захвалност упућујемо наследницима уметника – Јесенки, Дарку и Мрђану Бајићу.

  • 00

    days

  • 00

    hours

  • 00

    minutes

  • 00

    seconds

Date

22. Јан 2025.

Location

Галерија Матице српске
Трг галерија 1, Нови Сад
Category