Изложба Најбоље од светске наиве

Изложба Најбоље од светске наиве биће отворена у недељи визуелне уметности Калеидоскопа културе, 29. септембра од 19 часова у Културној станици Свилара. Упоредна изложба доноси радове уметника Јана Хусарика, Розалије Марков, Зузане Халупове и Мартина Јонаша, који су за живота оставили дубок траг у области домаће и светске наиве. Уз њих, на изложби ће се представити и кинески уметници Qiao Nuo, Qin Hongbo, Ding Wanli, Song Quanguo, Li Mingxue, Xu Maosong, Fu Chengfen, Yuan Shifen, Tao Kui, Ding Shuhu, Zhao Jie, Zheng Ronghu, Zhong Chongfe, Lv Xianglin, Bie Zhigang, Fu Chengfeng, Song Zhenli, Qiao Yanmei i Qiu Yang. Изложба ће бити отворена до 10. октобра, сваког дана од 10 до 18 часова.

Јан Хусарик (1942 – 2017) је био уметник светског гласа, међу најистакнутијим савременим сликарима Ковачице наивне уметности. Добитник је бројних угледних признања, међу којима су, Оскар за уметност и технологију у Милану, почасно чланство у Међународном удружењу за културу у Напуљу, Орден Републике Француске за културну сарадњу… За пола века свог стваралаштва, Јан Хусарик је одржао бројне изложбе у земљи и иностранству, а његову уметност обележила је неуобичајена темом – жеђ. Недостатак воде и жеђ постали су централни мотиви сликарства Јана Хусарика, који је од њих створио универзални симбол жеђи, подејднако жеђи телесне као и духовне, жеђи за љубављу и срећним животом.

Розалија Марков (1956 – 2020) је једна од најбољих сликарки наиве у свету, а у својој сликарској каријери дугој више од 30 година излагала на преко 100 изложби у земљи и иностранству од којих су 47 самосталне. Њено стваралаштво одликују оригиналност, богатство колорита, жанр мотив, ентеријер, прецизност и чистота што је и била одлика њеног унуташњег сензибилитета. Слике јој се налазе на свим континентима и у енциклопедијама наивне уметности, а награђивана је како у земљи тако и у иностранству.

Зузана Халупова (1925 – 2001) једна је од најпознатијих уметника наиве на нашим просторима. Иако је завршила само пет разреда основне школе, Зузана је била жена изразитог уметничког талента који је испољила већ у раној младости. Прву самосталну изложбу је имала 1968. године у Дубровнику, а излагала је и у бројним светским метрополама. Своје чувено ремек-дело Зима, поклонила је УНИЦЕФ-у, а понела је и високо одликовање за животно дело Ћирило и Методије као највеће признање које Матица Словачка из Братиславе додељује успешним Словацима у дијаспори. Иако није имала своју децу, представљање дечјег лица је била основна тема у њеном стваралаштву.

Мартин Јонаш (1924-1996) један је од најзначајнијих и најпознатијих представника наивног сликарства Словака у Војводини. Излагао је на самосталним и групним изложбама у земљи и иностранству, као и на међународним изложбама наиве. За свој рад више пута је награђиван. На његовим платнима су локалне боје и проблеми, као и карактеристични ликови. Слике Мартина Јонаша препознатљиве су по томе што ћете на њима махом видети вредне банатске сељаке са предимензионираним рукама и ногама и малим главама. Плаве боје словачких кућа и ентеријера, жуте и наранџасте боје сунцокрета, клипова кукуруза и бундева, зеленило равнице и руменило сунца натопили су његове пределе и обавили представљене ликове. Крајњи ишод сажимања његових тема, разиграног потеза, звучног колорита и поетске атмосфере јесте хумана мисао о човеку са свим његовим врлинама и манама. То што своју универзалну мисао заодева конкретним светом који добро познаје и још боље тумачи са ауторитетом, само доприноси вредности његових дела.

Партнер Калеидоскопа културе је Ерсте банка.

The event is finished.

Датум

29. Септембар 2023.
Завршен!

Време

19:00

Локација

Културна станица Свилара
Ђорђа Рајковића 6б, Нови Сад

Организатор

Фондација "Нови Сaд - Европска престоница културе"
Интернет адреса
https://novisad2022.rs/