Изложба пројекта Померај у кôду
Изложба пројекта Померај у кôду биће отворена у понедељак, 25. септембра, са почетком у 20 часова, у Галерији SULUV. Изложба се реализује кроз Програм Нових уметничких пракси Удружења, а биће отворена за посетиоце до 6. октобра.
Пројекат реализује Савез удружења ликовних уметника Војводине кроз програм Нових уметничких пракси и платформе СМИЦ. покретна форма. Програм нових уметничких пракси Удружења има за циљ афирмацију новомедијске уметничке праксе, као и оснаживање продукцијских капацитета у тој области. SULUV кроз SMIC.. ознаку реализује потпројекте: SMIC. покретна форма; Art Body Art, Померај у кôду.
Подржавајући уметничке изразе који заступају интердисциплинарни приступ, SMIC. отвара поље за медијске инсталације и просторна решења који на циљан начин преносе комплексне садржаје и омогућавају да се информације доживе. Истовремено, подстиче се и критичко сагледавање покретачке улоге технологије у настајању нових уметничких форми. SMIC. је конципиран да кроз мултимедијалне уметничке језике истражује, подстиче и развија уметничке праксе које се баве феноменом покрета.
Пројекат Померај у кôду базиран је на истраживању слике дигиталних медија. Тема у технолошком смислу је кôд који у садржају емитује неку врсту не/уочљивог процеса (КODа), покрета деловања које је на граници видљивог, интуитивног, доживљеног. Кôд, као симбол, који сугерише на кретање форме и облика, звука, светла, боје… којим се омогућује кретање, акција, интеракција, претварање једног облика комуникације у други. Пројекат је конципиран у истраживању минималних покрета (кретања) унутар кода дигиталног записа. Функционисање покретне слике задато је путем одређених кодова, програмираних записа, сензора и сл. Различитим технолошким и медијским процесима ови покрети су одређени, позадинским осветљењем, екранским приказом, колоритом, шумом и сл.
Ово истраживање се ослања на поље ново-медијских уметничких пракси и усмерава на широку примену и друштвену потребу кретавности и стваралаштва омогућену свима.
Истраживање се одвија кроз тимски рад аутора, учесника у посматрању, анализи и ликовним решењима перципираних из екранске (дигиталне) слике. Управо овај садржај и опажања усмерава ауторе да се у својим вишемедијским реализацијама, ослоне на истицање невидљивих и визибилних својстава дигиталног покрета и садржаја. Успостављањем релација између различитих уметничких категорија, пројектом се отвора поље експерименталног истраживања, с фокусом на интерактивности, интердисциплинарности и новим технологијама у остваривању уметничких радова.
Реализација пројекта одвија се у сарадњи са Академијом уметности Нови Сад, у којој су укључени студенти и професори у тимском или самосталном раду (учесници/е): Нађа Балаћ, Милош Фатх и Ивана Томановић, Катарина Стевић и Марко Докић, Сара Младеновић, Дуња Берар, Јелена Остојић и Димитрије Деспотовски, Викторија Семи, Мирјана Миловановић.
Пројекат Померај у кôду се реализује уз подршку Градске управе за културу Новог Сада и Фондације „Нови Сад – Европска престоница културе“, у оквиру Калеидоскопа културе.
Аутор и координатором пројекта је Горан Деспотовски.