Мариа Помиановска & Вокални октет SIMULTANEO | Nomus 2024
Мариа Помиановска & Вокални октет Симултанео наступиће у оквиру Номус фестивала, 19. октобра у Синагоги, са почетком у 20 часова.
Диригент: Карол KISIEL
Програм: Нова лица традиције
Улазнице за концерт продају се од петка 20. септембра, у Музичкој омладини Новог Сада (Католичка порта 2, тел. 021/452-344), радним данима од 9h до 14h као и на дан концерта од 18h до 20h у холу Синагоге.
Онлајн резервације и куповина карата (уплата на рачун) на линку: ОВДЕ
Цена карте: 1.000 динара
Нова лица традиције је музички програм који је иницирао, покренуо и осмислио диригент Карол Кисјел, превасходно да би традиционални инструмент – билгорајску суку, представио публици, али у контексту виђења савремених стваралаца. Тако су позвани композитори из Пољске, Србије и Летоније – Ана Роцлавска Мусјалчик (Anna Rocławska-Musiałczyk), наша Александра Вребалов и Угис Праулињш (Uģis Prauliņš) да напишу дела за суку и вокални октет, а кроз њихову креативност и инспиративне композиције, показало се да овај недавно реконструисани инструмент има много тога неистраженог, необичног и лепог да дарује данашњем радозналом слушаоцу.
Билгорајска сука је ушла у концертне дворане у Пољској и широм света захваљујући Марији Помјановској, изванредној и свестраној пољској уметници, мултиинструменталисткињи, вокалној интерпретаторки и композиторки. Пре тридесет година, заједно с двоје колега – Анджејем Кучковским и Евом Дахлиг Турек, успешно је реконструисала изумрле старе пољске гудачке инструменте као што су билгорајска сука, Плочка виолина и Мјелецка сука (који своја имена дугују пољским градовима Билгорају, Плоку и Мјелецу).
Објавила је до сада чак 27 компактних издања с ауторском музиком, као и аранжманима туђих дела, од којих су многи освојили престижна национална и међународна признања. Током досадашње каријере приредила је бројне успешне солистичке концерте у чувеним дворанама широм света. Свирала је заједно с музичким великанима данашњице као што су Јо Јо Ма, Јануш Олејничак, Гил Голдстин, Гонзало Рубелкаба, Бранфорд Марсалис, Кајхан Калхор или Хусеин Ализадех.
Заслужна је за отварање катедре за етно музику на Музичкој академији „Кшижтоф Пендерецки“, што је између осталог омогућило младим музичарима да уче свирање на суки.
Ауторка је неколико публикација о реконструкцији инструмената, као и првог приручника за свирање на реконструисаним старим пољским жичаним инструментима. Компонује музику за позоришне представе и филмове. Директорка је Међународног фестивала „Cross-Culture“.
Добитница је значајног броја еминентних националних и међународних награда и признања.
Карол Кисјел је студирао на Музичкој академији у Гдањску, затим на Високој музичкој школи у немачком Либеку и на Естонској музичкој и позоришној академији у Талину. Докторирао је дириговање 2020. године.
Добитник је бројних стипендија и признања, претежно из области науке и фолклорног наслеђа.
Подједнако је посвећен раној и савременој музици коју негује кроз извођаштво. Од 2015, као диригент и уметнички директор Вокалног ансамбла „Simultaneo“, осваја награде на националним и међународним такмичењима и учествује у низу уметничких догађаја широм Пољске, као и у Естонији, Финској и на Исланду.
Сарађује често са савременим композиторима. Предаје на Музичкој академији „Станислав Моњуско“ у Гдањску и ради као професор на Факултету уметности Универзитета Вармиско-мазурског војводства у Ољштину. Карол Кисјел је оснивач и председник Фондације „Polyhymnia“, основане с циљем популаризације ране и савремене музике.
„Simultaneo“ је ансамбл који је претежно фокусиран на извођење ране, посебно ренесансне и барокне музике, али и савремених композиција.
Отворен је за стилски разнолике жанрове, па публика на њиховим концертима може да чује православну духовну музику, различите световне композиције, фолклорне песме пореклом из Естоније или француске шансоне.
Група „Simultaneo“ окупља талентоване певаче који су развили своје вокалне вештине на студијама соло певања или захваљујући богатом искуству стеченом у реномираној Хорској заједници „Tri-City“.
До сада је ансамбл наступао на појединачним концертима, али и фестивалима ране музике у Пољској и изван њених граница.
Редовно сарађује с познатим пољским инструменталистима, као и ансамблима који изводе и рану и савремену музику.
-
00
Дана
-
00
Сати
-
00
минута
-
00
секунди
Датум
- 19. Октобар 2024.
Време
- 20:00
Локација
Синагога
- Синагога, Јеврејска, Нови Сад