„Најцрњи талас“: Филмске пројекције | Калеидоскоп културе 2024.

Програм „Најцрњег таласа” биће одржан у Дистрикту 4. и 5. октобра, у оквиру недеље визуелне уметности на Калеидоскопу културе. Овом приликом публика у Дистрикту, у ОКС Опенс, имаће прилику да погледа неколико филмских пројекција.

ПЕТАК, 4. октобар:

 

18.00 WР: Мистерије организма (Душан Макавејев, 1971.)
Мистерије организма је југословенско-западнонемачки играно-документарни филм снимљен 1971. године у режији Душана Макавејева и добитник престижне награде Луис Буњуел. Представља легендарни, црнохуморни, гротескни филм са Миленом Дравић, чији лик силази са ума због љубави према шампиону у уметничком клизању и чији се покушај да пренесе Рајхове теорије животне енергије на уметничког клизача завршавају са трагичним последицама.

19.30 Разговор: Милан Никодијевић, Небојша Пајкић, Вељко Радосављевић; модератор: Зоран Јанковић

21.00 Кад будем мртав и бео (Живојин Павловић, 1967.)
Кад будем мртав и бео је чувени југословенски црно-бели филм из 1967. године и добитник Златне арене. Филм говори о Џимију, младићу са друштвеног дна, који након напуштања свог посла као сезонског радника и низа препрека мора да пронађе излаз у каријери певача, иако нема таленат. Након неуспеха на такмичењу младих певача, враћа се на свој стари посао где ће његови поступци одлучити да ли ће успети да пронађе излаз из проблема или пак не.

22.30 Скупљачи перја (Александар Петровић, 1967.)
Скупљачи перја је култни домаћи филм режисера Александра Саше Петровића и добитник је Гран прија у Кану. Радња прати живот Рома у једном селу на северу Војводине, али срж филма јесте тема љубави, као и међуетничке и друштвене релације међу Ромима. Филм говори о Бори, скупљачу перја, ожењеном старијом женом који је одсутан од свог породичног живота. На свом путу којим га воде његови послови упознаје Тису, циганчицу, која избегава свој дом и свог грубог и агресивног очуха Мирту. Бора и Мирта постају ривали не само на послу, већ и код Тисе.

СУБОТА, 5. октобар:

 

18.00 О љубавним вештинама (Карпо Ачимовић Година, 1972.)
Филм ,,О љубавним вештинама” сниман је док је Карпо Година био у војсци, а продуцирала га је чак у потпуности војска Југославије, која је хтела да искористи његове таленте као сниматеља у своју сопствену корист. Година је узео оно што су му понудили али уместо милитаристичког пропагандног кратког дела, он је војни снимак уплео у снимке оближњег села у којем је тада живело чак 7000 слободних жена, потпуно изолованих од момака који служе војску. Смењивање масовних сцена у којима су приказани само мушкарци па само жене прати романтична шансона која се ради о “хиљаду војника, хиљаду жена, али без деце”.

18.15 Рани радови (Желимир Жилник, 1969.)
Рани радови јесте први играни филм Желимира Жилника и добитник награде Златни медвед у Берлину. Филм на алегоричан начин излаже причу младих учесника студентских демонстрација, јуна 1968. у Београду који шире своја бескомпромисна марксистичка уверења по руралним пределима Војводине у жељи да промене свет. Три младића и једна девојка Југослава, супростављају се малограђанској рутини свакодневнице и одлазе у села и фабрике да подигну свест људи и да их охрабре у борби за еманципацију и достојанствен живот. У том боравку, суочавају се са сопственим ограничењима, слабостима, немоћи и љубомором када бивају и ухапшени. Огорчени због њихове неуспеле планиране револуције, три младића се одлучују на трагичан чин.

19.30 Разговор са Желимиром Жилником; модератор: Зоран Јанковић

22.30 Забрањени без забране (Милан Никодијевић и Динко Туцаковић, 2007.)
Кроз разговоре са југословенским ауторима, филм приповеда о феномену филма и цензуре, а главна тема јесте болна, али најславнија епоха југословенске кинематографије названа ,,црни талас”. У филму који говори и уметнички најснажнијем раздобљу, политичким и идеолошким забранама које су шездесетих и седамдесетих година прошлог века пратиле ауторе и њихова награђивана дела, учествују Душан Макавејев, Живојин Павловић, Желимир Жилник, Лазар Стојановић, Карпо Година, Слободан Шијан и многи други филмски теоретичари и критичари. Филм је сниман на аутентичним локацијама на којима су снимани и филмови црног таласа, а коришћено је и мноштво архивских докумената.

23.30 Пластични Исус (Лазар Стојановић, 1971.)
Пластични исус је југословенски играни филм снимљен 1971. у режији Лазара Стојановића. Филм је добитник награде међународног жирија критике у Монтреалу, а говори о Томи, младићу из Загреба који долази у Београд са покушајем да без новца направи филм, али му то не полази за руком и уместо тога улази у низ љубавних веза од којих се једна завршава трагично. Филм садржи и низ сегмената који приказују живот у тадашњој Југославији, а који су везани за студентске демонстрације и култ личности везаних за тадашњег југословенског вођу Јосипа Броза Тита.

Улаз је слободан.

Калеидоскоп културе као најзначајнија регионална уметничка смотра и најбољи европски тренд бренд, седми пут спаја светске звезде, великане српске уметности, ствараоце у успону, локалну и националну сцену.

Више информација о програму прочитајте на званичном сајту Калеидоскопа културе.

Догађај је у току.

Датум

06. Октобар 2024.

Локација

Дистрикт
Булевар деспота Стефана 5, Нови Сад