Предавања: Идис Турато и Дејан Миљковић | Калеидоскоп културе 2024

Познате регионалне архитекте Идис Турато (ХР) и Дејан Миљковић, одржаће предавања у оквиру Недеље архитектуре седмог Калеидоскопа културе,  27. септембра у објекту Биро, са почетком у 19 часова.

Предавања ће бити у форми ТED talk-а, једно за другим, а истражују две кључне теме: идентитетску припадност архитектуре данас и аутентичност аутора (архитеката).

ПРИЈАВЕ ПУТЕМ ЛИНКА

Током векова, архитектура је била огледало моћи – владари су улагали огроман новац и труд како би стварали импресивне грађевине које су одражавале дух времена. Данас, у ери интернационалног стила, поставља се питање где се уметност налази у модерној архитектури? Да ли је она само функционална и лепа или носи дубље значење и духовност?

Такође, осврнућемо се на изазове с којима се архитекте данас суочавају, притиснути инвеститорима, роковима и функционалним захтевима. Како, упркос тим ограничењима, успевају остати аутентични и задржати свој уметнички печат? Кроз примере из праксе, предавање ће истражити како архитекти успевају остати своји у свету савремене архитектуре.

Дођите и поставите своја питања о идентитету архитектуре данас, о томе како се она развија и шта значи бити архитекта који остаје веран својој уметничкој визији.

Идис Турато (1965) је архитекта, истраживач и редовни професор на Архитектонском факултету Универзитета у Загребу, као и гостујући наставник на Архитектонским факултетима у Београду, Сплиту и Љубљани. Године 1992. са Сашом Рандићем оснива Рандић-Турато архитекту, а од 2009. године делује самостално кроз Архитектонски биро Турато. Године 2020. са Мартином Матаијом и Дором Сипином оснива Матаија x Сипина x Турато. Добитник је бројних награда и признања за архитектуру; 2005. године освојио је словеначку награду за архитектуру Пиранези за Основну школу Франа Крсте Франкопана у Крку. Његови пројекти су десет пута номиновани за награду Мис ван дер Рое, а освојио је све најважније хрватске награде за архитектуру: Виктор Ковачић, Драго Галић и Владимир Назор. Два пута је, 2006. и 2010. године, представљао Хрватску на Бијеналу архитектуре у Венецији – на десетој Мостри с проектом „In Between“, и на дванаестој, у сарадњи са групом хрватских архитеката, с проектом „Павиљон“. Године 2021. био је кустос хрватског наступа и павиљона за Венецијанско бијенале с проектом „Togetherness – Togetherless“. Од 2015. до 2021. године био је члан тима који стоји иза концепта, организације и курирања програма којим је његов родни град Ријека постао Европска престоница културе 2020. године.

Дејан Миљковић (рођен 1967. у Београду) је редовни професор и архитекта, дипломирао 1994. године на Архитектонском факултету Универзитета у Београду. Од 1997. године ради на Департману за архитектуру и урбанизам истог факултета. Његова каријера обухвата пројектовање културних, пословних и стамбених објеката, као и реконструкцију и ревитализацију наслеђа. Најзначајнији пројекти укључују реконструкцију Југословенског драмског позоришта и Куле Небојше. Добитник је Велике награде за животно дело УАС-а и бројних других престижних награда.

Улаз је слободан уз пријаву.

Калеидоскоп културе као најзначајнија регионална уметничка смотра и најбољи европски тренд бренд, седми пут спаја светске звезде, великане српске уметности, ствараоце у успону, локалну и националну сцену.

Више информација о програму прочитајте на званичном сајту Калеидоскопа културе.

The event is finished.

Ознаке:

Датум

27. Септембар 2024.
Завршен!

Време

19:00

Локација

Biro