Тамо где се сеоба завршава: од римске Паноније до данашње Војводине
Да ли је постојао „град пре града”? Приче о Панонији као простору миграција имају дуго трајање. Дошао је прави тренутак да их поново испричамо. Првог дана фебруара у Музеју Војводине, у оквиру програмског лука Сеобе, биће отворена мултимедијална изложба „Тамо где сеоба завршава: од римске Паноније до данашње Војводине“.
Педесетих година 20. века у селима у Срему, недалеко од Новог Сада, пронађени су драгоцени археолошки остаци великог и моћног Римског царства – три позлаћена шлема необичне лепоте. Настали у 4. веку, после доношења познатог закона о толеранцији, Миланског едикта, шлемови као симбол империјалне моћи у позадини причају причу о провинцији Панонији у којој су и тада, као и данас, живели многобројни народи и где су се повлачиле границе између цивилизације и варварства. У жељи да истражи сеобе као цивилизацијски феномен и да локално богатство представи на савремен начин, тим Музеја Војводине приређује мултимедијалну изложбу „Тамо где сеоба завршава: од римске Паноније до данашње Војводине“.
Путовање кроз време ће посетиоцима приближити не само далеки историјски контекст, већ и узбудљиви процес открића и конзервације древних шлемова. О наслеђу ће говорити и различити уметнички програми, радионице и трибине, док ће монодрама представити лик римског официра Дизона, могућег носиоца једног оваквог шлема. Музеј ће грађане позвати да пошаљу кратак видео-рад на тему Шта је за вас толеранција?, како би комуницирали и преиспитали идеју толеранције некад и сад.
Изложба ће бити постављена у простору Музеја Војводине у Дунавској 35, до 30. априла 2022. године, док ће монодрама „Крв и блато“ бити реализована 16 пута у току трајања изложбе, термине можете погледати на линку.
УЛАЗНИЦЕ
На дан отварања изложбе, 1. фебруара 2022. године, улаз ће бити слободан, док ће се осталим данима улазнице продавати према следећем распореду:
Индивидуалне посете
Одрасли 200 РСД
Деца, студенти и пензионери 150 РСД
Једна улазница омогућава посету изложбеним просторима у Дунавској 35, Дунавској 37 и у Музеју Присаједињења.
Групне посете
За групе од минимално 10 а максимално 30 људи цена улазнице по особи је 100 РСД.
Све групне посете имају обезбеђено стручно вођење кроз изложбене поставке. Групне посете је потребно заказати путем мејла
pedagoska.sluzba@muzejvojvodine.org.rs дан раније.
Слободан улаз
Деца до 7 година старости
Особе са инвалидитетом и њихови пратиоци
Чланови ИКОМ -а
Чланови Музејског друштва Србије
Чланови који поседују ВИП картице
Акредитовани новинари