plesni festival Europe Beyond Access

Дис фестивал / Europe Beyond Acess

„Дис фестивал” биће одржан у оквиру пројекта „Europe Beyond Acess”, од 11. до 19. октобра у Дистрикту, објекат Фабрика и у Галерији Матице српске, у склопу програмског лука Друга? Европа.

Током девет дана публици ће се представити кореографски радови водећих европских уметника и уметница са инвалидитетом, који делују на међународној сцени савремених извођачких уметности. Тиме ће се уметници са инвалидитетом коначно поставити у средиште културних, уметничких и друштвеним дешавања.

Фестивал је део програмских активности у оквиру „Europe Beyond Acess” пројекта Креативне Европе, који организација Пер.Арт реализује са европским партнерима. Главни партнери у оквиру Europe Beyond Acess пројекта су British Council (Велика Британија и Пољска), Kampnagel (Немачка), Skanes Dansteater (Шведска), Oriente Occidente (Италија), Onassis Stegi (Грчка), Holland Dance Festival (Холандија ) и Пер.Арт (Србија).

Програм:

11.10. / 19 часова / Фабрика, Студентски културни центар / трајање 20 мин

Манолис Саридакис (Грчка): „Да ли роботи имају емоције?”

Реч кореографа: „Перформанс које ћете видети има везе са роботима. Изабрао сам ову тему, јер се и ја понекад осећам као робот. Спровео сам интервју и истраживање како бих сазнао о роботима: о томе како се крећу и како помажу људима. Имао сам неколико питања: Да ли роботи имају механичко срце? Да ли је мозак робота исто што и људски мозак? Да ли је роботима икада досадно када раде кућне послове? Да ли роботи раде шта год желе или шта год људи желе? Надам се да ће вас мој перформанс учинити срећним.”

Својим снажним концептом, Манолис Саридакис преиспитује на сцени тему робота, прожимајући је критичним питањима која се тичу контроле, као и вештачке и емоционалне интелигенције, и проширујући је властитим залагањем по питању независности и слободе изражавања.

11.10. / 19 часова/ Фабрика, Студентски културни центар / трајање 50 мин

Далибор Шандор (Србија): „Нешто веома посебно”

„Човек треба да буде храбар да би наступио у јавности, али то је једини начин да постигне промену коју жели.“ Далибор Шандор

Размишљајући даље о процесу рада на представи „Ми нисмо чудовишта“, Далибор Шандор (познатији као Franky Sandorstein) наставља свој уметнички рад кроз перформанс предавање под називом „Нешто веома посебно“, које је настало у сарадњи са Марселом Бугилом (познатим као Dr. Acula) као драматургом, Фросином Димовском (познатија као Sylphina) као подршком и Сашом Асентићем (којег знамо под именом Dark Lord) као уметничким сарадником.

Видео и дигитални online радови, звучне инсталације и перформанси

12. 10. / 19 часова / Трајање: 40 минута / Перформанс, предавање

Mandana Kouros 

Mandana Kouros је списатељица, глумица, сликарка и вајарка из Ирана. У преформанс предавању Мандана чита седам одабраних песама, а на пројекцији приказује слике, које је насликала у односу на песме. Љубав, сиромаштво, пријатељство и смисао живота главне су теме њених песама.

Она поручује: „О љубави говорим у својим песмама. Када моји пријатељи и породица читају моје песме, примају љубав од мојих песама као поруку. Ја отворено изражавам своје неизречено срце и они постају свесни мог срца. Изражавам протесте моје генерације. И нека знају сви да својим песмама изражавам своје болно срце како би сви били свесни бола ове разочаране младости. Од речи као што су мајка, отац, бака, деда, сестра и брат и од њихових похвала, значења ових речи и њиховог разумевања да доведем леп осећај до врхунца процвата.“

Перформанс предавање је на говорном фарси језику са консекутивним преводом на говорни енглески и српски језик.

Ангела Алвес (Немачка) / „Одмор” / Звучна инсталација / Трајање: 60 мин

„Одмор” је текући пројекат Ангеле Алвес о пракси одмарања. Овај рад говори о одмору као о чину бриге о себи, о препуштању и побуни. Оснажује оне који проводе много времена у кревету да дигну глас и разоткрију потенцијале одмора као културе живљења и политичког деловања. „Одмор” је звучна инсталација у простору која позива људе да се одморе, да размисле о свом односу према одмору. „Одмор” нуди динамичну архиву гласова, гласова који се иначе не би чули. Гласови који постају политичке речи чим напусте приватну сферу и изађу у јавност. „Одмор” су приче о борби, суочавању, отпору. Приче о слављењу, љубави, стварању. Приче које се слушају удобно лежећи и препуштајући се хоризонталној перспективи.

Звучна инсталација је на говорном енглеском и немачком језику са титловима на српском језику.

Artie Mack (САД) / Видео / Трајање: 4:08 мин, 6 мин, 7:14 мин, 6:08 мин, 5:14 мин, 6:53 мин

ДИС_Курс: Увод / Аблеизам / Глобализација / Монокултура / Одстрањивање / Оптерећења

Artie Mack је један од уметника и активиста које је Саша Асентић позвао да буду део серије дигиталних видео радова „ДИС_Курс”, који се баве историјом и политикама уметности особа са инвалидитетом и њиховим критичким преиспитивањем аблеизма, расизма, класизма и капитализма. Artie Mack је црнац, глув/наглув и queer научник и уметник из Линколна, Небраска. Својим приступом комбиновања визуелне уметности, активизма и причања прича стекао је преко 40.000 пратилаца на друштвеним мрежама у последње три године. У свом уметничком и образовном раду Artie Mack промовише интерсекционално размишљање и визуелно учење као средство за разбијање аблеизма, монокултуре, хетеро патријархата и надмоћи белаца.

Видео радови су на говорном енглеском језику са титловима на српском језику и видеом са тумачењем на знаковном српском језику.

Tanzerei (Немачка) & Пер.Арт (Србија) / „DIS_move” / Дигитални online плесни рад

Рад се гледа и слуша преко мобилног телефона или таблета и учитава се преко QR кода

„DIS_move” је online кореографски и плесни рад уметника са и без инвалидитета из Берлина, Новог Сада и Лиона, настаo током lockdown-a због пандемије COVID-19. Дело се састоји од соло плесних и музичких видеа које публика може одабрати по сопственом избору и репродуковати их истовремено у више комбинација, претварајући ове видео записе у кореографије на екрану. „DIS_move” такође садржи аудио описе на немачком језику за одређене комбинације видео записа које су одабрали учесници извођачи.

Мила Чуљак (Хрватска) / „Down, by Law” / Аудио драма / Трајање: 40 минута

„Down, by Law” је монодрама написана као утисак о периоду од рођења дечака Бориса до тренутка када је текст настао. Борба са жељама, очекивањима, трајањем, операцијама и болестима уграђеним у вишак 21. хромозома изградила је и посебно родитељство које је записано у новом коду – коду извођења заједништва. Мила је као мајка својим писањем настојала да ојача свакодневницу, што је донело снагу емотивне, организационе, брижне и друштвене равнотеже. У жељи да прича која се борила, попут Бориса, допринесе разумевању и подршци заједнице људи са Дауновим синдромом, Мила је трагала за телом које би ту причу писало, ткало и плесало. „Down, by Law“ постоји у два облика: као позоришна представа и као аудио драма. И једно и друго је израз блискости, повезаности, бриге, нежности и разумевања према свим породицама особа са Дауновим синдромом и свима нама.

Аудио драма је на говорном хрватском језику са титловима на енглеском.

Тумачење на знаковном српском језику је 12. октобра у 19.30 часова.

Маја Kowalczyk, Александра Скотарек & сараднице (Пољска) / „Тело у тело са Мерилин“ / Видео / Трајање: 60 мин

У видео перформансу „Тело у тело са Мерилин“, глумице Театра 21 Маја Kowalczyk и Александра Скотарек играју Мерилин Монро. Ова америчка икона поп културе и даље се доживљава као симбол женствености, ослобођене сексуалности и једна од најпрепознатљивијих и најцењенијих глумица на свету. Читајући њене дневнике открива се слика веома свесне уметнице, која истражује технике глуме, песникиње и интелектуалке, што се очигледно не уклапа у слику секспота. И да ли на овој слици има места за болест или инвалидитет? Гест коришћења лика Мерилин Монро од стране глумица Театра 21 усмерен је на пропитивање идеја и очекивања публике везаних за перцепцију женствености, глуме и сексуалности особа са инвалидитетом. Уметнице улазе у игру са ликом Мерилин Монро. У свом уметничком раду истражују како се тело са инвалидитетом перципира у друштву. Које су границе између норме и онога што од ње одступа, границе људског и нељудског, мушкости и женствености? Глумице користе манифесте и позоришна средства да се супротставе табуима о инвалидности. Усамљеност изазвана изолацијом током пандемије у овом раду добија додатно значење. Показује како идеје друштва о томе шта је дозвољено, а шта је недозвољено одређују животне шансе особа са интелектуалним инвалидитетом. Позориште, игра и поезија постају поље изражавања њихових уметничких и личних потреба. Публика постаје неко коме се уметнице поверавају.

Видео перформанс „Тело у тело са Мерилин“ настао је у оквиру серије перформанс предавања „DIS_Lecture”.

Видео је на говорном пољском са титловима на српском језику.

Наталија Владисављевић & Пер.Арт (Србија) / „Рад у мрклом мраку“ / Видео / Трајање: 33 мин

„Постоји савремени плес без музике, а постоји савремени плес без плеса”, Наталија Владисављевић.

Наталија Владисављевић пише и креативно уређује текст на различите начине. Чита, подвлачи, исеца, преписује, копира, црта, саставља. Како би представила свој рад, поделила је улоге пријатељима и сарадницима који је најбоље познају – заједно са Наталијом они разговарају о њеном раду. Резултат је кореографија текста, покрета и звука у мрклом мраку на основу Наталијине партитуре, а извели су је њени драги пријатељи и сарадници: Оливера Ковачевић Црњански, Милена Миња Богавац, Фросина Димовска, Татјана Туцић, Дуња Црњански, Алекандре Achour и Саша Асентић.

Видео перформанс „Рад у мрклом мраку“ настао је у оквиру серије перформанс предавања „DIS_Lecture”.

Видео је на говорном српском са титловима на енглеском језику.

15.10. / 20 часова / Галерија Матице српске / Велика и разни изложбени простори

Далибор Шандор & Пер.Арт (Србија) / „Ми нисмо чудовишта”

Перформанс је заснован на идеји Далибора Шандора и његовој потреби да укаже на проблем искривљене слике коју друштво и широка јавност стварају о свакоме ко је на неки начин другачији, као и на неправду која им се тиме наноси.

У овом раду, уметници са и без инвалидитета преиспитују однос између посетиоца и уметничког дела у музеју, истражују нове начине стварања уметности, те проширују схватање самог појма уметничке збирке, коју обогаћују уводећи путем живе изведбе питања, проблеме и позиције својствене особама са инвалидитетом.

Извођење је на говорном српском језику са преводом на говорни енглески језик.

Догађај је приступачан особама са физичким инвалидитетом.

Фото: Александар Радмановић

Ознаке:

Датум

11. Октобар 2022.
Завршен!

Локација

Галерија Матице српске
Трг галерија 1, Нови Сад

Организатор

Удружење „Per.Art"
Интернет адреса
https://www.facebook.com/per.art.arts.inclusion/

Остали организатори

Британски савет (Велика Британија, Пољска)
Интернет адреса
https://www.britishcouncil.rs/
Позориште Кампнагел (Немачка)
Интернет адреса
https://www.kampnagel.de/
Плесни театар Skanes Dansteater (Шведска)
Интернет адреса
https://www.skanesdansteater.se/
Плесни фестивал Oriente Occidente (Италија)
Интернет адреса
https://www.orienteoccidente.it/en
Позоришни центар Onassis Stegi (Грчка)
Интернет адреса
https://www.onassis.org/
Плесни фестивал Holland Dance Festival (Холандија)
Интернет адреса
https://www.holland-dance.com/en/
Британски савет (Велика Британија, Пољска)
Интернет адреса
https://www.britishcouncil.rs/
Позориште Кампнагел (Немачка)
Интернет адреса
https://www.kampnagel.de/
Плесни театар Skanes Dansteater (Шведска)
Интернет адреса
https://www.skanesdansteater.se/
Плесни фестивал Oriente Occidente (Италија)
Интернет адреса
https://www.orienteoccidente.it/en
Плесни фестивал Holland Dance Festival (Холандија)
Интернет адреса
https://www.holland-dance.com/en/