3E – Ekologija, Etika i Estetika / Umetnički dijalozi

U toku programskog luka Dunavsko more, imaćemo priliku da pogledamo izložbu „3E: Ekologija, Etika, Estetika” od 22. jula do 6. avgusta u Galeriji poklon-zbirci Rajka Mamuzića. Otvaranje izložbe je zakazano za 22. jul u 20 časova.

Izložba „3E: Ekologija, Etika, Estetika” se bavi temom ekološkog sistema za vreme i posle velike pandemije Covida 19. Pandemijska kriza je učinila vidljivim brojne probleme savremenog čoveka: mnogi su pandemiju doživeli kao metaforički i praktični odgovor prirode čoveku koji, obuhvaćen ideologijom i praksom besnog liberalnog kapitalizma, vođen filozofijom profita, na veštački način remeti uobičajen tok prirodnog poretka. Velike svetske korporacije i njihovi vlasnici su čitav svet pretvorili u vlastiti resurs – jednako (zlo)upotrebljavajući ljude i  prirodu – ni jednog trenutka ne mareći za sudbinu i budućnost čitave populacije. Važno je napomenuti da brojni današnji sociolozi prepoznaju i uticaj medijalizacije na uspostavljanje novog stanja sveta primećujući da sprega kapitalizma i kompjuterske tehnologije podržava kapitalizam i bitno ojačava koncept njegove ekonomije.  Pokazalo se da je pandemija bila svojevrsni agens duboke krize sveta u koju smo, očigledno, već duboko zagazili sa velikom izvesnošću da nas čekaju teški dani.   

U takvim okolnostima savremena umetnost reaguje svojim etičkim i estetskim kriterijumima. Njen odgovor se odnosi na pokušaj iznalaženja osnova za „novu normalizaciju” u aktuelnom rizičnom društvu. Društvo, kako to primećuje Edgar Moren, „u permanentnoj krizi čovečanstva ne uspeva da bude čovečno” te da se etika javlja kao nužna moralna potreba. Istovremeno, umetnik večno nastoji da vlastite estetske sisteme uspostavljene unutar pojedinačnog dela i njegove strukture ponudi kao svojevrsni model sveta u kojem postoje jasno definisani odnosi, Jer, kako je to tvrdio Filiberto Mena „umetnost ima pravo na zasebnost ne da bi se izdvojila, nego da bi bila model drugim znanjima i drugim praksama”.

Na izložbi biće izloženi radovi rumunskih umetnika Kristiana Radute (Cristian Raduta), None Inesku (Nona Inescu) i Lee Rasovski (Lea Rasovszky) koje je  izabrala Alina Šerban (Alina Şerban) teoretičarka umetnosti iz Bukurešta, te Grupa Happy Trash, umetnički par Adrienn Ujhazi-Nemanja Milenković, Vesna Tokin i Radomir Knežević, koje je odabrao Sava Stepanov, likovni kritičar iz Novog Sada. 

Radno vreme Galerije poklon-zbirke Rajka Mamuzića:

sreda-nedelja

9-17 časova

Ulaz slobodan.

Foto: Promo

Tags:

Date

06. авг 2022.
Expired!

Location

Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića
Vase Stajića 1, Novi Sad

Organizer

Galerija „Bel Art”
Website
https://belart.rs/

Other Organizers

TRIADE Foundation JECZA Gallery (Temišvar, Rumunija)
Email
fundatia.triade@gmail.com
Website
http://triade.ro/
ART ENCOUNTERS Fondacija
Website
https://artencounters.ro/en/