Između zajedničke istorije i konfliktnih identiteta / SOC
„Da li Balkan i dalje proizvodi suficit istorije i zbog čega naše elite i dalje vide prošlost kao ključno polje za identitetske politike?” je još jedna tema koju problematizuje Filozofski fakultet u Novom Sadu, zajedno sa Institutom za filozofiju i društvenu teoriju iz Beograda, u okviru programskog luka Tvrđava mira. Diskusija će se realizovati kao deo Festivala pomirenja SOC, 26. juna u Kulturnoj stanici Liman.
U kojoj meri je nemogućnost da se komunicira sa savremenim dobom uslovilo konstruisanje „slavnije“ prošlosti umesto bolje budućnosti. Da li narativi o zajedničkoj istoriji i kulturnoj bliskosti mogu da budu od koristi i da li su oni ključ za pomirenje na Zapadnom Balkanu ili jedan od glavnih uzroka novih antagonizama?
Može li istorija pomoći ili je prepreka u prevazilaženju „duge senke prošlosti“ i kada ćemo izaći iz „sadašnjice“ u kojoj su nas mentalno „zamrzle“ 1990-te godine? Kolika je uloga istorijskog revizionizma i da li istoričari sami prihvataju da budu podređeni političkim strukturama umesto da neguju svoju nauku kao autonomnu disciplinu. Ima li izlaska iz začaranog kruga nesporazuma, nepravde i osvete u našem regionu? Može li nam sećanje pomoći u tome i kako konstituisati progresivno sećanje u funkciji humanizma.
Učesnici:
Prof. dr Dubravka Stojanović, Filozofsku fakultet Univerziteta u Beogradu
Dr Dragan Markovina, istoričar i nezavisni istraživač
Dr Ruža Fotiadis, naučna saradnica, Humbolt Univerzitet u Berlinu, Katedra za istoriju Jugoistočne Evrope
Prof. dr Adnan Prekić, Filozofski fakultet Univerziteta Crne Gore
Moderator: Milivoj Bešlin
Program je podržao Austrijski kulturni forum.
Foto: Promo