Suočavanje s prošlošću – pogled u budućnost / U potrazi za Evropom
Prva tribina u okviru projekta „U potrazi za Evropom”, pod nazivom „Suočavanje s prošlošću – pogled u budućnost”, održaće se 2. jula u Kulturnoj stanici Svilara, a u okviru programskog luka Tvrđava mira.
Debatni program će biti organizovan u okviru programa „U potrazi za Evropom” i „Otvoreni proces”
U prvom delu programa, polazeći od izložbe „U potrazi za Evropom” izloženoj na 10 panela na novosadskom keju, na potezu od ulaska u Štrand pa do KC Svilara, razgovaramo o temi suočavanja sa prošlošću i kulturi sećanja na evropskom i nacionalnom nivou, kao i novog talasa antisemitizma i iskrivljenja i politizacije istorije.
Panelisti:
prof. dr Aleksandar Jerkov, direktor Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković”
dr Vojislav Klačar, predsednik Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) i profesor na Fakultetu savremenih umetnosti
Sunčica Marković, zamenica direktora Kulturnog centra Novog Sada, radnica u kulturi
– Moderator: Miško Stanišić, Terraforming
U drugom delu programa, polazeći od izložbe „Otvoreni proces” izložene u KC Svilara, razgovaramo o radikalizaciji desnice, nasilju prema manjinama, i kulturi sećanja na stradanja Roma za vreme Drugog svetskog rata, sa sledećim gostima:
Panelisti:
Marta Stojić Mitrović, etnološkinja-antropološkinja, naučna saradnica Etnografskog instituta SANU,
Ljuan Koka, novinar i scenarista, politikolog,
Aleksandar Marković, pravni savetnik Forum Roma Srbije, master evropskih integracija, asistent na Pravnom fakultetu Megatrend,
– Moderator: Miško Stanišić, Terraforming
„U potrazi za Evropom” je višeslojni multimedijalni koncept koji kombinuje nekoliko vrsta izraza i različitih načina interakcije sa publikom, uključujući izložbu, debate sa međunarodnim gostima i onlajn produkciju.
Ovo je priča o stvaranju posleratne Evrope i o Evropi koju tek treba da stvorimo. Nekoliko istorijskih ličnosti poslužiće kao simbolični vodiči kroz istorijske i društvene procese Evrope nakon Holokausta. Upoznaćemo se sa dilemama sa kojima se suočavala posleratna Evropa i društvenim promenama koje su omogućile stvaranje Evrope kakvu danas poznajemo. Novosađani, ali i građani drugih gradova Srbije i Evrope, vodiće direktan dijalog o budućnosti Evrope i izazovima sa kojima se danas suočavamo kako bismo zajedno ostvarili Evropu kakvu želimo.
Izložba i program je podržan od strane Gete Instituta u Srbiji.
Događaj je pristupačan osobama sa fizičkim invaliditetom.
Foto: Miško Stanišić